Gereksiz üye formlarını doldurmaktan kurtulun – BugmeNot.Com

Hepimiz zaman zaman internet üzerinden legal veya bazen illegal içerikler (film, mp3, program vs) arayabiliyoruz. Paylaşım evreni internette artık bunun önü alınamaz. Rapidshare yoksa neden bu kadar büyüseydi ki?

Türk kullanıcıları sıklıkla rahatsız eden ve çevremde ve kendimde sık gördüğüm bir husus var. O da arama sonucunda istediğiniz bilgiyi almak için illa ki sizi üye olmak zorunda bırakan web siteleri. Bunlar özellikle de vBulletin ile oluşturulmuş forumlar genelde.

Peki bu siteler neden benden üyelik istiyor?

Aslında cevabı basit: Üye olurken verdiğiniz mail adreslerini toplayıp belli bir sayıya ulaşınca spam reklam yapan advertisör sitelere satmak. Evet, genel olarak vBulletin'in bu çıkışı masum, sonradan sömürülmeye müsait özelliğinin özellikle de Türk Interneti'nde kullanılış amacı bu. Yani "Üye olmadan linkleri göremezsiniz" olumsuzluğu, günde belki yüzlerce spam mail almanızı sağlıyor.

İşte internet böceksavarınız >> Bugmenot.Com!!!

Elin gavuru, oturmuş ve bu hususta bir platform oluşturmak suretiyle karşılıklı forum üyelikleri paylaşımı olayına girmiş ve ortaya BugMeNot çıkmış. Sistemin en çok kullanılan ayağı çok basit. İsteyen bir defaya mahsus olarak üye olduğu forum üyeliğini sitenin veritabanına kaydediyor ve bu üyelik yapılacak aramalarda tüm site kullanıcılarının görünümüne açılıyor. Siz de mail adresinizi dolandırıcılara vermekten kurtuluyorsunuz. Hatta verilen bir üyeliğin çalışıp çalışmadığını ajax entegre oylama sisteminden oylayabiliyor, verilmiş oylarla kullanıcı adı ve şifrenin çalışabilirliğini ölçüyorsunuz.

İkinci basamak hizmet de geçici e-posta hizmeti. Sitenin veritabanında gerekli bir üyelik bulamadığınız ve yine de mail adresinizi dolandırıcılara kaptırmak istemediğiniz zamanlar için geliştirilmiş. 24 saat sonra iptal edilecek bir @bugmenot.com uzantılı e-posta adresi alıyor, bahsedilen siteye kayıt olmak için bu adresi kullanabiliyorsunuz.

Son olarak bu sevilesi yapımcı arkadaş Firefox kullanıcılarını da düşünerek bir eklenti hazırlamış. Eklentiyi kurduktan sonra BugMeNot.Com'a hiç girmeden de üyelik isteyen sitenin giriş formunda bir input alanına sağ tıklayıp "Login with BugMeNot" seçeneği ile direkt olarak içeriye ışınlanabiliyorsunuz.

Nette henüz Türkçe klonunu görmediğim bu sistemi, düşünenler ve bu basit arabirimle tasarlayanları tebrik etmek istedim. BugMeNot çoktan "Yer imlerim" de gereken sıraya girdi. Artık fenalık veren spam mailler almak istemiyorsanız alternatif bir çözüm derim.

Örnek arama ve Firefox eklentisi sayesinde giriş için resimler:

 

Bug Me Not sitesine gitmek için buraya,
Bug Me Not Firefox Eklentisi için buraya.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir