Mecburi hizmet kurası için izlenecek prosedür

Devlet Hizmet Yükümlülüğü (Mecburi hizmet) ve kaygısı mezuniyetten hemen önce içime düştüğünde daha önce kuraya girip atanmış arkadaşlarıma ve pek sevgili dostum Google'a danışıp bayağı bir bilgi edinmiştim. Onları paylaşmak istedim.

Bilgiler pratisyen atamaları için geçerlidir. İleride olabilecek değişikliklerde makale güncellenmeyebilir, en kesin bilgi Sağlık Bakanlığı'ndan alınan bigidir.

Devam ediyoruz…

 

Adım 1 : MEZUNİYETİNİZ YAKLAŞIYOR! ve HARIL HARIL TUS ÇALIŞIYORSUNUZ

Tabi çalışmasanız da olur. Teknik açıdan mezuniyetinize geldiğiniz zaman diliminde tek yapmanız gereken var; Ben mecburi görevime derhal mi gitmek istiyorum yoksa ne kadar uzarsa uzasın sorun değil mi?

Eğer göreve hemen başlamak istiyorsanız, okulunuzun öğrenci işleri ile sıkı fıkı olun. Oralarda özellikle mezuniyet, kura ve diploma tescil işlemleri ile uğraşan personel bulunur. Tanımanız gereken odur, gerisi teferruat 😉
Mezun olmadan 1 ay önce buraya uğrayarak sizin için nelerin gerekli olduğunu, prosedürleri sorun. Arada gidip gelin, rahatsız olsun ve ilgili olduğunuzu hissetsin. Emin olun aksi durumlarda 1 seneye yakın ataması yapılmayan arkadaşlarım var. Siz o berbat komiteleri, sözlüleri geçerek henüz sadece bir memurun diplomanızı sağlık bakanlığına yollayıp binlerce işlemden geçirdikten sonra tescil etmesi hakkını kazandınız. İşlemleri öğrendiğinizi var sayıyorum, ikinci maddeye geçelim.

Adım 2 : YAŞASIN BEN MEZUN OLDUM HEMEN BAŞLAYACAĞIM GÖREVE VE BU YÜKTEN KURTULACAĞIM

Sizi koskoca bir ünlem işareti bekliyor. Burası bizim ülkemiz ve hiç bir zaman kazın ayağı öyle değil. Daha durun. Diplomanız dekan, rektör, Sağlık Bakanlığı vb yerlerde neredeyse 1 ay dolaşacak. Ve siz tescil işlemi yapılmadan kuraya girme hakkını kazanamayacaksınız. Yani ben mayıs ayının son günü mezun oldum, haziran ayının ilk günü çekilecek kuraya katılacağım düşüncesine girmeyin. En az 1 ayınız var. Mezuniyetiniz tehir edildi ya da ettiyseniz, zamanlamayı buna göre yapın. Okulunuzun öğrenci işlerinde yukarıda bahsettiğim personele telefonla sorabilirsiniz tescil durumunu, Sağlık Bakanlığı tescil işlemini yaptıktan sonra o büyük kağıt parçasını tekrar okulunuza gönderiyor, okulunuz da tekrar aynı binanın diğer odasına posta yoluyla yolluyor. Tanıdık geldi mi bu uygulama bir yerden?

Adım 3 : NE ZAMAN BAŞLAYACAK KURA İŞLEMLERİ?

Öncelikle kura çekilmeden önce boş olan (ve boş olduğu SB'ye bildirilmiş) kadrolar açıklanacak. Bunlara devlet jargonunda "" deniyor. Bu kadroların açıklanması kura ve atama işlemlerinin stimülatörü diyebiliriz.
"Peki hangi sıklıkta kura çekiliyor ve benimki ne zamana denk gelecek" diyorsanız, şu sayfada daha önceden çiziktirdiğim 1. Dönemden bu makalenin yazıldığı günü de kapsayan 19. Dönem'e kadar tüm mecburi hizmet kura ve atamalarının detaylı Sağlık Bakanlığı sayfalarına ulaşabilir, tarihler, münhal kadrolar, oranlar hakkında analiz yapabilirsiniz.

Adım 4 : MÜNHAL KADROLAR AÇIKLANMIŞ YAŞASIN!

Şanslıysanız Temmuz – Eylül arasında ya da ara dönem (Nisan – Mayıs) kuralarına denk gelmişsiniz demektir. Burada şans, münhal kadroların kalitesi ile ilgili. Büyük kuralar (Mezuniyet ve ara dönem mezuniyetleri sonrası) daha tercih edilebilir yerler açıyor. Misal İstanbul, Adana, Ege Bölgesi'ndeki küçük iller ve İç Anadolu. Tabi burada ayrımcılık yapmak haddime ve şahsıma düşmez. Kendim de sonuçta pek de batı sayılmayacak bir yerde mecburi hizmetimi ifa ediyorum.

Bakanlık, münhal kadroları kendi sitesi (Http://personel.saglik.gov.tr) ' de yayınlar ve yayın tarihinden genelde 2-3 gün sonra başlayacak online bir tercih dönemi söz konusu olur. Tüm tarihleri ilgili sayfada İLAN METNİ kısmında bulabilirsiniz.

Adım 5 : TERCİH İŞLEMLERİ

Tercihlerinizi öncelikle online olarak bakanlığın Yeni PBS sistemine kayıt olduktan sonra gerçekleştireceksiniz. Sisteme tercih dönemlerinden önce kaydolmanızı ve asla Firefox ile açmamanızı öneririm 🙂

Peki tercihleri yaparken bir taktik kullanmalı mıyım?

Cevabınız, kesinlikle evet. Yani eğer ki daha yaşanabilir bir yer istiyorsanız… Yoksa tercih bile yapmayın, hatta bu makalenin sadece evraklarla ilgili kısımlarını uygulayın. Genel kura diye bir şey var… Mis gibi Varto havası alırsınız. 1 sene dinlenirsiniz. Size bağlı…

Eğer evetçiyseniz buradan buyrun;

Atamalarda arkadaşlarımdan gördüğüm büyük hatalardan birisi de tüm tercihlerimi (5 tanedir) batıdan bir yerleri seçerek yapayım, kurtarırım düşüncesi. Kesinlikle ters köşe yaptırıyor, Kağızman'da, Yüksekova'da oralarda buralarda mecburi hizmetini yapan bir sürü hanım evladı arkadaşım var. 🙂

Tercihlerinizi 2 major + 3 minor şeklinde yapın. Tabi major yerler gidebileceğiniz, can attığınız yerler. Genelde batı oluyor. Çok fazla yer yazmayın ama. Maksimum 2 tane batı yazın, şansınıza güvenmeyin. Siz doktorsunuz. Şanslı değil.

Geri kalan 3 minör yer ise zorda kalsanız gidebileceğiniz yerler olsun, sigorta vazifesi maksatlı. Bu gibi yerler benim için de doğu olan yerlerdi. Siz eğer ailenize yakın olmak istiyorsanız, tercihlerinizi de ona göre yaparsınız. Önerebileceğim, ehven-i şer olan yerler başta ŞANLIURFA olmak üzere sonra daha doğuya Diyarbakır, İç anadolu (Çorum vs) dir. Herkes bu görevi İzmir'de yapmak ister. Ama durun, orada 65 yaşına gelmesi gereken bir sürü doktor abiniz ablanız var hala. Önce hizmet etmelisiniz.

Adım 6 : TERCİHLER TAMAM

Tercihlerinizi online olarak yapıp kesin onayı verdikten sonra 2 adet çıktı alınız. Aynı sayfanın çıktıları yani. Altında gereken yerleri imzalayarak notere götürün ve imzalatın. Bir tanesini götürüp paradan tasarruf ederim diye düşünmeyin, zaten noter tek işlem parası alıyor (18 YTL aldı benden) ve diğer çıktıyı da kendi arşivinde saklamak üzere rafa kaldırıyor.

Bu arada erkek adaylar askerlik tecil belgelerini almalılar. Geçici mezuniyet belgesi ile beraber askerlik şubesine başvurarak muayenenizi olduktan sonra askerliğinizi 2 yıl (+1-2 ay) tecil ettireceksiniz. Size oradan tecillidir belgesi verecekler. İlk kuralar için gereken ikinci belge de bu.

Üçüncü olarak da adliyeden alacağınız Adli Sicil Kayıt Belgesi. Evet o belge bilinen adıyla sabıka kaydıdır. 5 ytl ve bir öğleden sonra karşılığında size seve seve veriyorlar. Ne için aldığınızı sorduklarında "" deyin.

Aldığınız 3 belgeyi aşağıdaki adrese kargo yoluyla yollayın. Kargo mümkünse bilinen bir firma olsun.

“Sağlık Bakanlığı

Personel Genel Müdürlüğü

Doktor Atama ve Sicil Dairesi Başkanlığı

(C Blok 3.Kat)

Mithatpaşa Cad. No:3

Sıhhıye/ANKARA”

Adım 7 : KURA SONUCUM BELLİ OLDU

Malesef o kadar sevinmeyin, hemen göreve başlayamayacaksınız. Tebligat yerine geçecek atama sonuçları yayınlanacak daha. 7-14 gün arası sürüyor. O zamana kadar siz şu 4 belgeyi hazır edin.

Atama için esas teşkil edecek belgeler:

  1. 657. sayılı kanunun ilgili maddesi gereğince tek hekimden alınacak "Doktorluk yapmaya elverişlidir" içerikli sağlık raporu. (Sağlık ocaklarında ücretsiz verirler, 1 adet fotoğraf ile gidin).
  2. İkâmetgah ilmuhaberi.
  3. 10 adet vesikalık fotoğraf.
  4. Nüfus cüzdan fotokopisi.

Adım 8 : TEBLİGAT YAYINLANDI

Bu durumda yine 'nin ilgili maddeleri gereği ilk atamanız olduğundan 15 gün içerisinde göreve başlamalısınız. Bağlı olduğunuz na yukarıdaki 4 belge ile başvurun. Gerekeni yapacaklardır. Başvuru zamanı size kalmış. İster ilk gün, ister 15. gün.

Ek Notlar:

  • 657'ye tabisiniz. İlk maaşınız peşin ödenir. Her ayın 15'inde maaş alırsınız.
  • İlk atamanız olduğu için yolluk ödenmez. Hiç peşinde koşmayın. Kanun böyle diyor (Tayyip Bey değiştirdi).

Hayırlı olsun. Artık pratisyensiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir