Tus Nedir?

Sınav
Tus Nedir?

Bu yazıda kısaca TUS olarak bilinen Tıpta Uzmanlık Sınavı‘nın detaylı tanımını yapmaya çalışacağım.

Sahi nedir bu tus? Neden doktorların korkulu rüyasıdır? Hep birlikte görelim. Soru cevap şeklinde bu yazıda tartışalım.

Hadi başlıyoruz…

 

1. Tus nedir? Neyin açılımıdır?

Tus, Tıpta Uzmanlık Sınavı olarak bilinen ve başta hekimler olmak üzere yönetmelikte belirtilen meslek dallarının (biyologlar hariç olmak üzere, veteriner, diş hekimliği, kimya vb meslek mensupları) girebildiği bir sınavdır. İhtisas alanlarında uzman doktor yetiştirme amaçlı yapılan bir sınavdır. Bu sınavı kazananlara asistan (araştırma görevlisi) denir ve tüzükte belirtilen eğitim süresini doldurduktan sonra hekim bu bölümden mezun olur ve Uzman Doktor ünvanını kazanır. (Ör: Kardiyolog, Cerrahi, Dahiliye vb).


2. Sınav hakkındaki teknik bilgiler

– Ne zaman yapılır? Nerede yapılır?

Her yıl ilkbahar ve sonbahar tus dönemleri olarak ayrılmak üzere klasikleşen sırası ile Nisan ayı ve Eylül ayı’nın genelde ikinci pazar günü ve sadece Ankara’da yapılır.

– Sınava kaç kişi girer?

Her Tus’a tahmini 10 – 13 bin arası insan katılır. Bunlardan yarıya yakını tercih yapma hakkı kazanır ve tercih yapma hakkı kazananların yarıya yakını bir uzmanlık alanına yerleştirilir.

– Kaç soru sorulur? Bu sorular hangi derslerden gelir?

Tus’a giren bir adayın sorumlu olduğu konular tüm tıp olmak üzere totaldeki 11 ders şu ana başlıklar altından incelenebilir. Yanındaki parantez içerisindeki rakamlar o dersten sorulan soru sayısını belirtir. Sınavda totalde 200 soru sorulur ve süre olarak 210 dakika (3.5 saat) verilir.

Sorumlu Tutulan Dersler*

 1. Anatomi (10)
 2. Fizyoloji – Histoloji – Embriyoloji (10)
 3. Biyokimya (20)
 4. Mikrobiyoloji (20)
 5. Patoloji (20)
 6. Farmakoloji (20)
 7. İç Hastalıkları (20)
 8. Pediatri (30)
 9. Genel Cerrahi (20)
 10. Kadın Hastalıkları ve Doğum Bilgisi (15)
 11. Küçük Stajlar (15)

* İlk 6 ders Temel Tıp Bilimleri, son 5 ders Klinik Tıp Bilimleri olarak gruplandırılmıştır.

– Ne zamandan beri yapılır?

Tus, Turgut Özal’ın zamanında (ilk olarak 1987) yapılmış bir sınavdır. O tarihden beri hiç şaşmadan yılda 2 defa yapılır. Bu tarihten önceki uzmanlık eğitimleri ise tavsiye mektupları ile gerçekleşmekteydi. Bu yüzden ihtisasını 1991 den sonra almış doktorlar ile öncesinde alan doktorlar arasında çoğunlukla belirgin bir fark hissedilir (kesinlikle değil, çoğunlukla).

– Zor bir sınav mıdır?

Türkiye’de yapılan en zor sınavlardan biridir. Zorluk tabiri göreceli olmakla beraber burada bahsedilmek istenen şey geçmişten bugüne gelen tüm tıbbi birikimin sınavda eksiksiz istenen alan olmasıdır.

– Bu sınavın da dersaneleri var mıdır?

Türkiye’de yapılan tüm sınavlar için olduğu gibi TUS için de bu sektör vardır. Şu anda sektörde tercih edilme sırasına göre Tusdata, Tusem ve Tustime isimli üç kuruluş bulunmaktadır. Bunun dışında özel şahıslar ve pek de efektif olmayan sanal dersaneler de vardır.

– Tus öğrencilerinin internette ortak bir platformları var mıdır?

Elbette. DrTus, Stetuskop, Tıbbiyeli olmak üzere 3 ader birbirinden bağımsız portal bu hususta hizmet vermektedir. [Bu bölümle ilgili bir siteniz var ise iletişim sayfası aracılığı ile bana bildiriniz.]

Anlatımım şimdilik bu kadar. Daha ayrıntılı bilmek istedikleriniz için iletişime geçmekten çekinmeyiniz.

12 Comments on “Tus Nedir?”

 1. İngilizce sınavı artık yapılmıyor. Ocak 2013’te çıkan karar gereği YDS yapılıyor ve ömür boyu muafiyet sağlıyor geçenlere.

 2. ya ben genel cerrah olmayı planlıyorum tus sınavına gireceğim de nasıl sorular çıkıyor ing neden yok açıklama yapabilirmisiniz kısaca

 3. Tus sınavını gerçekten merak ettim.ALLAH girenlere kolaylık eylesin.ALLAH haklarında hayırlısını eylesin.

 4. tus çok zor bir sınav ama bence çalışanlar için okadar zor olmamalı ne demişler?
  çalış seninde olur. inşallah bu sınava girnler başarılı olur…

 5. Veteriner hekimlerin tüs sınavını kazanmaları onları nasıl bir artı kazandırıyor herkes farklı şeyler söylüyor bazısı tüs a giremez diyor bazısı uzman doktor olur diyor bir türlü anlayamadım yardım edermisiniz

 6. Gerçekten emek isteyen bir sınav ben 7’ye gidiyorum istediğim mesleği araştırıyorum Allah girenlere ve gireceklere yardım etsin 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir