Tusdata Hocaları ve Yorumlarım

Tusdata Kahramanmaraş seyyar şubesi'ne kayıtlıyım. Tus maceram hayatımda ilk defa gecikmeli de olsa 2 aydır başladı ve devam ediyor.

Bu yazıda girdiğim derslerden sonra yaptığım gözlemler sonucu Tusdata hocaları ve dersleri hakkında yorumlarımı nakledeceğim. Şu ana kadar 6 hafta sonu ders işledik. Sırayla yazıyorum… İlerleyen zamanlarda yazıyı güncelleyeceğim.

DERSLER

 1. FİZYOLOJİ – DR. Seda MÜTEVELLİ

  "Fizyoloji'yi bitirdim. Baktım işsiz kalıyorum, tekrar sınava hazırlanıp göz hastalıkları kazandım ve mezun oldum" demişti. Fizyolojiyi bir hafta sonuna sığdırdı, fasiküllerine uydu. Gereksiz yerleri atladı. Bilgisinden şüphe yok. Bazen kaptırıyor kendini , farmakolojiden giriyor cerrahiden çıkıyor dersi anlatırken. Her ders arasında istisnasız bir adet sigara içti. Köpeğinden, feministliğinden bahsetti. Fazlasıyla feminendi. Tus açısından yararlı, dinlenmeli.

 2. ANATOMİ – DR. Cem BOZKURT

  Şekiller üzerinde anatomiyi anlattı. Dersin mi sıkıcılığındandır nedir. Pek hazzetmedim. Kimsenin de hazzetmediğine eminim. İyi niyetli ama kötü bir dersin hocası. Cevat Şimşek'in daha akılda kalıcı bir şekilde anlattığını duymuştum.

 3. PEDİATRİ – DR. Ümit Murat ŞAHİNER

  Hacettepe İngilizce Tıp mezunu. Kardiyoloji yan dalının bitmesine 6 ay kala baskılara dayanamayıp istifa etmiş. Şirin, kafasının içi beyin dolu olduğu belli olan Ankara ciddiyetinde bir hoca. Pediatri daha kolay anlatılamazdı heralde. Pammakyiva diyorum, gece ayakları terleyen adam diyorum. Şu ana kadar en iyisi. Yolu açık olsun.

 4. İÇ HASTALIKLARI – Dr. Fatih SELÇUKBİRİCİK

  Cerrahpaşa mezunu. Fakültedaşım. O Cerrahpaşa'nın bol gırgır havasını, muzipliğini adamın yüzünden hissedeiliyorsunuz. Rahmetli Atilla Müftüoğlu'ndan bahsetti, duygulandırdı. Pasif agresif komik bi herif. Ben çok eğlendim. İç hastalıkları gibi gepgenel bir şeyi özetleye özetleye, tekrarlaya tekrarlaya anlattı. Sıkmadı. Sağ olsun, empati kurdu. Hiç pratisyenlik yapmamasına rağmen çektiklerimizi bizlere anlattı. Gülümseyerek başladı , öyle de bitirdi pazar akşamı dersi. (Sami Selçukbiricik'in amcasının oğlu sanırım.)

 5. BİYOKİMYA – Dr. Gürkan ÇIKIM

Çukurova Tıp Fakültesi mezunu. Bıyıklı, bımbıyıklı bi abimiz. 45 lerinde var. Lisedaşım. Gaziantep Lisesi 86 mezunu. Didaktik ve sistematik bir şekilde koptuğumuzu anladığında fakülte anılarını anlattı. Her sene aynı konunun sonunda aynı anıları anlattığını fark etti bi tus ve tusdata gediklisi abimiz. 6GPD enzimiyle ilgili esprisi var mesela(cisixpidi). Enzimden bahis açıldığında (2. gün öğlen olmadan denk geliyor) Çukurova'daki anısını anlatacak bununla ilgili, tes edin siz de :).

Şu çıkar bu çıkar dedi. Kitabı okudu. Kişiliğini sevdim. Suya sabuna dokunmadan doktorluk yapma kabiliyetine özendim. Fazlası yok.

 

6. KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUMDr. Hüseyin CENGİZ

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu. Ankara Etlik Doğumevi ihtisaslı. 2. fasikülü anlattı (Üreme Endokrinolojisi ve Jinekolojik Onkoloji). Manik hecmeler yaşadığını düşündüğünüz, sonradan hep böyle olduğunu anladığınız sıcacık bir adam. Kesinlikle doğal ve fizyolojik yaşıyor. Diyarbarkır TUSDATA'da kursiyer olan bir arkadaşımız Kadın Doğum derslerine Dr. Kemal GÖL'ün geldiğini ve hiç de sevmediklerini, aynen üniversitedeki hocalar gibi anlattığını söylemişti. Baştan kendisini 1-2 ders Kemal GÖL sandım ve arkadaşa baya attım tuttum hayalimden zira son derece sosyal, dersini anlatmasını bilen, eften püften detaylara dalmayan, megaloman olmayan, olması gerektiği gibi bir adamdı. Zaten gerçeği de öğrendik sonra 🙂

Okuldaki hocalarımla kıyaslayamam bile. 10 üzerinden bir not verilseydi 9 verirdim. 1 puanı da bilmeden de olsa "Siz bunları yazabiliyor musunuz? Yazma yetkiniz var mı?" deyip Paris'ten gelme havası yaratmasından kırdım.

Ayrıca Tamoksifen memeye iyidir.

7. İÇ HASTALIKLARI – Dr. Bora DEMİRÇELİK

Nereden mezun bilmiyorum. Küçük doktor Hacı Bey'imiz Tus 16. lığı olduğunu söylemişti. İlk gün ipiri sakallarıyla geldi. Ciddi, bağırarak ders anlatan, uyutmayan bir adam. Ertesi gün sakal traşı olmuştu. Terbiyeli tusiyerler gibi oturduk, dinledik. Tus sorularının öneminden bahsetti, küsürlü sallayayım salladığım belli olmasın mı takılıyor, yoksa gerçekten hiperzeki bir adam mı bilmiyorum ama notların sayfalarını, hangi sorunun hangi yıl çıktığını filan yalamış yutmuş. Detayları anlatmadı, işini de iyi yapacağından eminim. Kardiyoloji ve Göğüs Hastalıkları bölümünü anlattı. Aslen Kardiyolog, 10 üzerinden not ver deseler,  10 verirdim.

 

Güncellenecek…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir