Tus’ta Tercih Yapanlardan Neden Puan Kesilmiyor?

1 TEMMUZ 2011 TARİHLİ GÜNCELLEME: SONUNDA BEKLENEN OLDU ve 1 TEMMUZ 2011′de YAPILAN DEĞİŞİKLİKLE TERCİH YAPIP GİTMEYENLERDEN ve İSTİFA EDENLERDEN PUAN KESİNTİSİ YAPILMASI KARARI ALINDI. İLGİLİ YAZI ve ANKETE KATILMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN.

Yıllardır ÖSYM yaptığı her sınav sonunda aday kayıt yapsın ya da yapmasın bir yeri kazandığında bir sonraki sınavı için puanını keser. Örneğin bu yıl inşaat mühendisliği fakültesini kazanan bir öğrenci fakülteye kayıt yaptırsın ya da yaptırmasın ertesi yıl yapılan sınavda puan kesintisine tâbi tutulur.

Fakat ne yazık ki bu TUS için böyle değil. Adaylar sınav sonrası tercih yapıyorlar ve isteyen kazandığı yeri beğenmezse gitmiyor, o kadro yedeklere düşüyor. Kazanıp da gitmeyen aday ise o anda asistan değilse hiç bir puan kesintisine uğramadan ertesi sınavda yine tercih yapabiliyor.

Bu haksızca uygulamanın yaradığı ve yaramadığı kesimleri bilmek için “uzman doktor sayısının artması kimin işine gelmez” sorusunun cevabında gizlidir. Bilerek, aleni bir şekilde her tusta neredeyse kadroların toplamının %10′u bu haksız uygulama yüzünden heba oluyor. Puanlar daha da yükseliyor,TUS’a giren adaylar daha zorlanıyor. Kendilerinin tercih edecekleri yere hiç alakası olmayan ve gitmeyeceği başlamayacağı baştan belli olan biri yerleşebiliyor ve kayıt bile yaptırmıyor. Yılda toplam 5000 kadro açıldığını var sayarsak kaba hesapla 500 adet kadro boşa gidiyor. Her yıl bu devlet 500 uzman doktor zarar ediyor. Bu halk 500 doktor zarar ediyor.

Tüm bu bilgiler ışığında bu işten rant sağlamayan ya da bu iş sonunda ezilen birilerinin resmi makamlara başvurması gerekir diye düşünüyorum. Zira bu adaletsiz uygulamanın elle tutulur mantıklı, vicdani bir tarafı yok. Ben kendi adıma birkaç resmi yere dilekçe yazdım.

Siz ne boş işlerle uğraşıyorsun diyebilirsiniz, benim için bir vazife oysa.

Birileri bu haksız uygulamayı düzelttiğinde bu yazıya not düşeceğim. O zamana kadar durumlar böyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir